10 + 1 omyl v detskej izbe

08.01.2011 20:43

Krásne oblečenie, školská taška podľa poslednej módy, zdravá desiata, i keď sa rodičia snažia dopriať svojim potomkom to najlepšie, často sa dopúšťajú ohromných chýb, ktoré všetku túto snahu kazia. A to hlavne pri zariaďovaní detskej izby. Zariadiť správne detskú izbu je veľmi náročné, jedna miestnosť slúži ako spálňa, pracovňa, herňa, šatňa a často i jedáleň. Pokiaľ ste obmedzení priestorom, ťažko s tým niečo urobíte. Vyvarujte sa teda aspoň omylov pri zariaďovaní a výbere nábytku!

 

1. omyl: Dieťaťu stačí akýkoľvek starý nábytok, i tak všetko zničí!
Nie, dieťa vníma prostredie, v ktorom vyrastá veľmi presne, vrátane všetkých detailov. A toto prostredie formuje jeho životné postoje. Takže pre správny duševný vývoj by malo byť dieťa od narodenia v peknom (pozor, nie je totožné s vysokou cenou!) prostredí, s nábytkom a ostatnými predmetmi vkusnými, vhodnými veku dieťaťa.

2. omyl: Postieľku i s matracom nám požičajú príbuzní.
Nie, každé novorodené bábätko by malo mať svoj nový kvalitný detský matrac, najlepšie so snímateľným pracím poťahom. Postieľka sama, pokiaľ je bezpečná a dobre umývateľná a dokonale umytá, sa dediť môže, ale matrac kúpte nový. Avšak niektoré staršie typy postieľok skrývajú riziká - majú sieťku, v ktorej sa dieťa môže uškrtiť, majú horizontálne priečky, na ktoré dieťa šplhá a môže spadnúť, majú vertikálne priečky ďaleko od seba, takže opäť hrozí nebezpečenstvo úrazu až smrti, majú v rohoch zvýšené stĺpy, o ktoré sa môže zachytiť odev a dieťa sa môže opäť udusiť, rohové stĺpy a niektoré priečky majú ostré nezaoblené hrany
atď... .

3. omyl: Pre dieťa v troch rokoch, keď opúšťa detskú postieľku, je dobrá akákoľvek pohovka, hlavne, že veľa nestojí a má úložný priestor.
Nie, podľa lekárskych výskumov sa detská chrbtica stabilizuje v desiatich rokoch veku, a preto je toto obdobie nesmierne dôležité pre zdravie dieťaťa. Často už v predškolskom veku zisťujú lekári rôzne chyby chrbtice. Preto je nutné okrem iniciácie a podporovania vhodného pohybu zaistiť správny nábytok na ležanie a neskôr na sedenie. Optimálne je lôžko na nôžkach, pod jeho jednou tretinou sa môže zasúvať zásuvka na lôžkoviny, s vkladacím lamelovým roštom a kvalitným matracom so snímateľným pracím poťahom - všetko priedušné, ľahko čistiteľné.4. omyl: Stoličku a stolík máme schovaný po rodičoch (prarodičoch), umyjeme ich, nanovo nalakujeme a bude to dobré.
Nebude to dobré, pretože súčasné deti sú vyššie než kedysi. Jedná sa o takzvaný sekulárny trend, takže dnešné trojročné dieťa je rovnako veľké, ako boli pred sto rokmi deti šesťročné. Presvedčíme sa v múzeu, že školské lavice pamätajúce Rakúsko - Uhorsko nestačia veľkosťou ani súčasným trojročným deťom. Dieťa by malo sedieť na stoličke, ktorá s ním "rastie", pri stolíku, ktorý sa rovnako dá výškovo nastaviť.

5. omyl: Dáme mu do izby veľký stôl i stoličku, pod zadok mu dáme vankúš, však časom dorastie!
Opäť zle - bude trpieť chrbtica dieťaťa, nohy sa mu budú kývať nepodložené pod stolom alebo si skrúti nohu pod seba. A v tejto pozícii má pekne kresliť, neskôr písať, pracovať na počítači?

6. omyl: Najlepšie na čítanie a písanie je veľká rovná doska stola.
Pekne si dieťa knihu položí a bude si prezerať obrázky, čítať, omaľovávať a podobne! Nie, najlepšia na čítanie a písanie je šikmá plocha pod uhlom dvadsaťpäť až tridsať stupňov, so zaoblenou prednou časťou, aby si dieťa mohlo podložiť lakte a so stredovou zarážkou proti skĺzavaniu knihy, zošita a podobne. Šikmá plocha môže byť náklonnou súčasťou pracovnej dosky stola alebo sa môže na rovný stôl pridávať.7. omyl: Dieťa potrebuje veľa nábytku, aby si malo kam schovať oblečenie, hračky, knižky , školské potreby...
Nie, dieťa potrebuje síce úložné priestory, ale tiež potrebuje voľný priestor na hranie na podlahe a tiež dostatok voľného vzduchu na dýchanie. Na jedno dieťa by malo byť šestnásť metrov kubických voľného vzduchového priestoru.


8. omyl: Dieťa je alergik, tak mu nedáme žiadny koberec.
Nie, pre alergikov sú koberce z polyamidu s nízkym vlasom vhodnejšie než voľná podlaha, na ktorej poletujú prachové častice (a to i keď sa každý deň vytiera na mokro). V miestnostiach s kobercom podľa skúmania nezávislých nemeckých ústavov - bola o 50 percent nižšia koncentrácia prachových častí než v miestnostiach s pevnými podlahami9. omyl: Aby dieťa nenachladlo, budeme v izbe málo vetrať!
Nie, vetrať sa má krátko a intenzívne, v mraze po dobu maximálne piatich minút, ale často asi každé tri hodiny. Aby dieťa nevypadlo z okna, je dobré okno opatriť detskou poistkou a nestavať k oknu žiadny nábytok, na ktorý by mohlo dieťa liezť.


10. omyl: Počítač do izby nepatrí.
Nie, počítač do izby patrí, ale nemá tam čo robiť televízor. Monitor má byť vždy priamo oproti dieťati, nie šikmo, myš vo vhodnej výške, sedenie správne vyriešené, nohy podložené šikmou podložkou a pevne zapreté. Oči dieťaťa majú byť maximálne vo výške horného riadka obrazovky, svetlo má padať na obrazovku. Pokiaľ máme starší monitor, nemá zadnou stranou

a bokmi“žiariť“ do priestoru izby.

 


+ 1 omyl navyše: Dieťa má pekne sedieť, nevrtieť sa, nehýbať
Nie, dieťa sa má vrtieť, hýbať, pohybovať. Zariadenie izby má iniciovať pohyb. U malého dieťaťa sú vhodné bezpečné hojdacie hračky so zábranou proti pádu alebo hojdačka s ohrádkou zavesená na zárubni dverí medzi kuchyňou a detskou izbou. Pokiaľ u väčších detí robíme ribstoly, hrazdy a podobne, vždy pod náradím musí byť mäkký dostatočne vysoký matrac z polyuretánovej peny proti pádu.

 

 

Autor:

Ing. Helena Prokopová

 

Späť