10 NAJ omylov pri práci s počítačom

10.03.2012 11:38

 

 

Kúpili ste si alebo ste nedávno dostali počítač? Tak pozor, aby to    nebol danajský dar. Umiestniť správne počítač do miestnosti a vytvoriť okolo neho vhodné pracovisko je totiž tak trochu veda.

Tu je desať najčastejších omylov, ktorých sa ľudia dopúšťajú.

1. Omyl - nesprávne umiestnenie
Počítač by nemal byť zastrčený v temnom kúte alebo v priestoroch bez okien. Psychika je dôležitá pre fyzický stav a výkon človeka. Mať denné svetlo a pohľad z okna, najmä do zelene, osvieži. Ľavák má mať svetlo z pravej strany, pravák z ľavej.

2. omyl - zlý pracovný stôl a stolička
Väčšina ľudí má pracovný stôl pevný bez možnosti výškového nastavovania. Pokiaľ je stôl dostatočne vysoký a má správnu kancelársku stoličku, nie je situácia vynikajúca, ale tak nejako štandardná. Horšie je, keď pracovný stôl máte veľmi nízky, to vás bolí chrbát, alebo veľmi vysoký - to zase bolia zdvihnuté ramená a vďaka predsunutej hlave i krčná chrbtica. Ruky majú byť tak, aby v lakti zvierali uhol deväťdesiat stupňov. Ideálne je, ak sú opreté o područku stoličky, a pohyb s myšou robíte rukou s uvoľneným predlaktím. Ruka môže byť podopretá podpierkou upevnenou k stolovej doske.

3. omyl - nevhodná stolička
Stolička má byť s päťlúčovou podnožou, s kolieskami vhodnými pre daný typ podlahy, ktorý používate. Stolička sa odporúča výškovo nastaviteľná, so sedadlom, ktoré správne natáča panvový pletenec. Chrbtová opierka by mala nahrádzať vonkajšiu chrbticu a mala by chrbát podopierať po celej ploche. Na stoličke je dobré sedieť s opretím chrbta v strednom sede. Pri práci v predklone sú veľmi zaťažované medzistavcové platničky. Sed v záklone napríklad pri telefonovaní - u kancelárskej stoličky je výhodné operadlo s pružným prítlakom - je odpočívajúca ooloha. Preto teraz vznikajú netradičné pracovné sedadlá, na ktorých sa pracuje v zadnej olohe.

4. Omyl - nezáleží na tom ako máme umiestnené nohy
Naopak, veľmi na tom záleží. Pre umiestnenie nôh lekári odporúčajú takzvaný Brügerov sed, kedy nohy vzájomne zvierajú uhol tridsať stupňov. Podmienkou je hĺbka sedadla vhodná pre užívateľa (medzi prednou hranou sedadla stoličky a nohami v podkolení pri plnom opretí chrbta má byť tri až päť centimetrov) a možnosť nastavenia správnej výšky stoličky, aby sedadlo v podkolenní netlačilo.

5. omyl - nedostatok priestoru pod stolovou doskou na nohy
Nohy musia stáť celými chodidlami na zemi, alebo na šikmej podložke.

6. omyl - pri práci sa musí sedieť
Nie, je lepšie, keď je stôl výškovo nastaviteľný a užívateľ môže striedať prácu pri počítači v
sede a po stojačky. Na to si môžete zaobstarať stoličku vhodnú na sedenie i pre státie - príkladom je stolička Promo fínskeho designéra Pekka Toivoly, u ktorej sa nastaví správna výška sedadla pre sedenie. Pokiaľ pracujete po stojačky, najprv sa zabrzdia všetky kolieska a potom sa operadlo so sedadlom otočí o deväťdesiat stupňov. Horná časť operadla slúži ako podpierka sedacích hrboľov - teda zadočku.

 

 

7. omyl - zlý spôsob nastavenia a sedenia na stoličke
Uvedomte si, že i tá najlepšia a najdrahšia kancelárska stolička, pokiaľ nie je dobre nastavená pre konkrétneho užívateľa a užívateľ nebol zoznámený s tým, ako má na nej sedieť, je zlá a namiesto, aby pomáhala, môže škodiť.

8. omyl - obrazovka môže byť šikmo alebo vysoko
Nie! Obrazovka a klávesnica musia byť v priamej línii pred užívateľom. Horný riadok obrazovky má byť najvyššie vo výške očí.

9. omyl - nezáleží na vzdialenosti obrazovky od očí
Nie! Obrazovka má byť od očí vzdialená šesťdesiat centimetrov.

10. omyl - pri práci nie je potrebné sa hýbať
Omyl! Nedostatočná pohybová aktivita a dlhodobé sedenie pri práci sú charakteristickým prejavom súčasnej civilizácie. Sú dávané do vzťahu s ischemickou chorobou srdcovou, obezitou, cukrovkou, hemoroidmi, cievnym ochorením dolných končatín, bolesťami chrbta a ďalšími zdravotnými problémami. Dlhodobé sedenie má rad negatívnych zdravotných dôsledkov v oblasti pohybového aparátu, najmä chrbtice. Preto je nutné robiť v práci prestávky a pretiahnuť si svoje telo cvičením.
 

Späť