Prečo kúpiť Boxspring

02.05.2014 12:07

Prečo kúpiť boxspring ?

Spánok je pre nás všetkých samozrejmým a nevyhnutným prostriedkom na regeneráciu telesných a duševných síl. V súčasnosti však mnohí ľudia nespia pokojne, ich spánok nie je hlboký a výdatný. Na vine sú rôzne príčiny, napr. bolesti chrbta, problémy s medzistavcovými platničkami, bolesti kĺbov, svalové bolesti, stres a podobne. Napriek tomu, že väčšina z takto postihnutých ľudí trpí nespavosťou celé roky, málokto z nich si položil otázku: „Mám dobrú posteľ?“ Hoci na posteli strávime až tretinu života, málokto sa pri jej kúpe zamýšľa aj nad tým, či je zdravotne vyhovujúca. Nie je nám ľúto minúť veľké sumy na televízory, videá, počítače, mobily, autá, mnohým je však ľúto investovať do kúpy postele, ktorá má pre zdravie neoceniteľný význam. Je to možno aj tým, že väčšina ľudí si ani nevie predstaviť, ako by vzhľadom na možnosti doby a odporúčania lekárov mala vyhovujúca posteľ vyzerať.

Podvedomá predstava o ideálnej posteli, ktorú majú ľudia už po stáročia, je taká, že v momente, keď sa na ňu uložíme, spadne z nás všetka ťarcha, necítime žiadnu tiaž ani tlak na boľavé časti tela. V minulosti však technické podmienky doby neumožňovali ľuďom priblížiť sa k tejto predstave, až vedecký pokrok dovolil ľuďom splniť tieto požiadavky.

Na prvý pohľad vieme rozoznať rôzne typy a druhy postelí podľa ich dizajnu. Na jednej strane môžeme hovoriť o množstve štýlov, ktoré sa odrážajú vo výtvarnom a v materiálovom prevedení, na druhej strane sú to originálne dizajnové stvárnenia obohacujúce prvotnú funkciu postele o ďalšie funkcie, napr. úložné priestory, nočný stolík atď., alebo zlepšujú ich praktické vlastnosti s ohľadom na mobilitu, skladnosť, variabilitu umiestnenia... Pri každej posteli by však funkcia spánku by mala byť prvoradá.

Samostatná a aj z dizajnového hľadiska nezanedbateľná kapitola stvárnenia postele sa odvíja od jej prvotnej a najdôležitejšej funkcie, ktorá je podrobovaná neustálemu skúmaniu. Neopomenuteľná súvislosť kvality postele so zdravím človeka prirodzene viedla k tomu, že sa k vývoju posteľných konštrukcií pristupuje z prísne ergonomického hľadiska.

Najčastejšie príčiny nesprávnej voľby lôžka môžu spôsobovať:

Bolesti hlavy, stŕpnutá šija

Chybné držanie tela pri spánku vedie k stuhnutiu tylových svalov a k veľkým bolestiam. Odhaduje sa, že 80% všetkých bolestí hlavy, má práve tu svoju príčinu. Jednou z obzvlášť ťažkých foriem je potom krivý krk (Torticollis).

Tuhnutie, brnenie paží

Ruka bolí, je stuhnutá a pichá ako tisíc ihiel. Príčinou je podráždenie, ba časom aj poškodenie nervov v paži, ktoré je spôsobené zlým položením ramena alebo krčnej chrbtice.

Ťažkosti s bedrovým kĺbom

Tlaková záťaž spôsobená nevhodným matracom vyvoláva v strednom a pokročilom veku, keď sú už kĺby „ čiastočne opotrebované ”, veľké nočné bolesti. Rovnomerné rozloženie tlakov tela pri ležaní vďaka vhodnému matracu zabraňuje bolestiam a z nich prameniacim zápalom kĺbov.

Reumatizmus slabín

Nevhodným položením tela pri spánku sa sťahujú ramenné a chrbtové svaly. Napätie svalov stiahnutím spôsobuje ich zápaly a vyvoláva výraznú bolesť.

Zápal sedacieho nervu (Ischias)

Problémy so sedacími nervami, ktoré vedú na zadnú stranu nohy až k lýtku a chodidlu, môžu pretrvávať až niekoľko mesiacov. Posteľ, ktorá umožňuje iba kŕčovitú polohu tela ešte znásobuje a predlžuje tieto ťažkosti.

Vzájomným zosúladením výsledkov jednotlivých poznatkov sú i postele Boxspring.

Späť